מה עושים כשהגרוש לא משלם מזונות?

דף הביתמאמריםמה עושים כשהגרוש לא משלם מזונות?

לאחר סיום ההליך בבית משפט לענייני משפחה ולאחר קבלת פסק דין מתאים בנושא מזונות, מוצאות עצמן הרבה נשים בסיטואציה בה הגרוש/ בן הזוג לשעבר, אינו עומד בהוראות פסק הדין ולא משלם את המזונות שנקבעו על פיו.

בפני נשים אלו מספר אופציות לפעולה:
 1. פנייה למוסד לביטוח לאומי
  באפשרות נשים שבידן פסק דין לעניין מזונות אשר לא כובד על ידי החייב, לפנות למוסד לביטוח לאומי לקבל קצבת מזונות.
  לאחר קבלת הקצבה, המוסד לביטוח לאומי גובה בעצמו מהגרוש, ללא כל התערבות של האישה, את המזונות שניתנו לאישה כקצבה.
  היתרון בפניה למוסד לביטוח לאומי הוא שמדובר ב"כסף בטוח", דהיינו, בהתאם לטבלה שמפורסמת באתר של ביטוח לאומי, ניתן לדעת מה תהיה קצבת המזונות החודשית והקצבה תהיה יציבה, כל עוד לא ישתנו הפרמטרים הקובעים אותה. סכום המזונות נקבע בהתאם לגיל, מספר הילדים וההכנסה החודשית מעבודה. יתרון נוסף, הוא שהמוסד לביטוח לאומי הוא זה שעוסק בגבייה מהגרוש ולא האישה.
  החסרון בפניה למוסד לביטוח לאומי, הוא שלרוב לא מקבלים את סך המזונות המלא כפי שנקבע בפסק הדין, אלא קצבת המזונות שתשולם מדי חודש נגזרת מפרמטרים הנקבעים על ידי המוסד לביטוח לאומי.
 2. פנייה להוצאה לפועל
  אישה אשר בידה פסק דין לעניין מזונות אשר לא כובד על ידי החייב, יכולה לפנות להוצאה לפועל בכדי לקבל את סך המזונות אשר לא שולם על ידי החייב.
  כיום, אופצית הפניה להוצאה לפועל, לשם גביית חוב המזונות, מתחלקת ל-2 תת אופציות ולזוכה (האישה) זכות בחירה באיזה מסלול לבחור:
  1. פתיחת תיק במסלול רגיל
  2. פתיחת תיק במסלול יעודי

  מסלול רגיל
  במסלול זה פותחת הזוכה את התיק ועליה להיות אקטיבית בתיק. זאת אומרת, עליה להגיש בקשות גבייה מתאימות לשם גביית החוב והיא זו שבוחרת היכן ומתי להגיש את הבקשות.
  את התיק ניתן לפתוח ללא תשלום אגרה, בניגוד לתיק אחרים רגילים הנפתחים בהוצאה לפועל והם מחוייבים בתשלום אגרה בהתאם לגובה החוב.

  מסלול מזונות יעודי
  פתיחת תיק במסלול זה הינה בגדר רשות. מסלול זה מתאפיין בהיותו מסלול 'אקטיבי'. כלומר מסלול שבו הזוכה (האישה) לא נדרשת לבצע פעולות נוספות לאחר פתיחת התיק ורשם ההוצאה לפועל נוקט בהליכים הנדרשים מיוזמתו.
  בכל מחוז ישנה לשכה אחת בה פועל מסלול המזונות אך את הבקשה לפתיחת התיק ניתן לגיש בכל לשכה ואותה לשכה תנתב, במידה והתיק נפתח במסלול המזונות, ללשכה בה פועל מסלול המזונות באותו מחוז.
  במסלול זה, על הזוכה למסור כל מידע על החייב העשוי לסייע בגביית החוב, ואין זה משנה מתי המידע הגיע אליה, בין אם לפני פתיחת התיק או אחרי.

  הליך גביית חוב מזונות בהוצאה לפועל צריך להתבצע בסמוך ליצירת החוב שכן החוק מקשה על נשים שלא גבו את חוב המזונות תוך שנתיים מיום היווצרותו ואישה שרוצה לגבות חוב מזונות אשר נוצר לפני למעלה משנתיים צריכה להגיש בקשה מיוחדת לבית משפט לענייני משפחה אשר יאשר לה לפתוח תיק על חוב שכזה ופסקי דין אחרונים מראים כי האישור לבקשה הזו לא ניתן בנקל ועל אותן נשים להראות סיבה משכנעת המצדיקה את ההתמהמהות בגביית חוב המזונות.

גביית חובות מחייב שברח לחו"ל

העובדה שחייב ברח לחו"ל ולא משלם את מזונותיו אינה מעידה על כך שהכל אבוד. היחסים הדיפלומטים הטובים בין מדינת ישראל למדינות אחרות, מתבטאים גם בסיוע הדדי בין המדינות לשם גביית המזונות.

האמנה המסדירה את העניין הינה אמנת ניו יורק ועל פיה מקבלים ילדים הזכאים למזונות בישראל סיוע בגביית מזונות מחייבים במוזונות במדינות חוץ החתומות על האמנה. האמנה היא אמנה הדדית וגם ישראל מסייעת לאותן מדינות לגבות חובות מזונות מחייבים הנמצאים בישראל.

צריך לשים לב לכך שכל מדינה המבקשת לאכוף פסק דין ממדינה אחרת, צריכה לקחת בחשבון שפסק הדין אותו מבקשת המדינה לאכוף במדינה הזרה, יאכף בהתאם לדין המקומי במדינה הזרה.

היחסים הדיפלומטיים המעולים בין ישראל לארה"ב מביאים לשיתופי פעולה מדהימים בכל הכרוך לאכיפת תשלום מזונות ילדים. בסיטואציה בה ניתן פסק דין לעניין מזונות בישראל והחייב ברח לארה"ב, ניתן לפנות בבקשה לסיוע המשפטי שנקרא הרשות המרכזית של ארה"ב על מנת לאכוף את פסק הדין בארה"ב ולגבות אתה מזונות מאותה הורה. כל שעל אותו הורה, המעוניין לאכוף את פסק הדין בחו"ל הוא להגיש בקשה בכתב על גבי טופס בקשה רישמי למחוז לסיוע המשפטי הסמוך למקום מגוריו והבקשה תיבחן.

מומלץ כבר בשלב זה להחזיק בעותק מפסק הדין, תעודת נישואין/ גירושין, תעודת לידה של הילד/ים, פרטים מזהים של החייב ככל הניתן וכן מסמך המראה על יתרת החוב. צריך לשים לב שגם בנושא הזה אין להתמהמה, שכן ישנן מדינות בארה"ב למשל, שלא מאפשרות גביית מזונות בתחומן במקרים מסוימים כמו למשל באם הילד כבר הפך לבגיר.האמור במאמר זה אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה יעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.
כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.

במידה והנכם מעוניינים לקבל מידע נוסף ו/או ייעוץ משפטי ו/או להנות מהשירותים המשפטיים של מריאנה לי, משרד עורכי דין הנכם מוזמנים ליצור קשר לתאום פגישה ולהצעת מענה ופתרונות מקצועיים ומותאמים אישית לנסיבות, למטרות והצרכים.

או